05.11.2020

Sügisõhtud veeda raamatute seltsis

Selle sügise bestselleriteks on avameelsed ja siirad lood inspireerivatelt inimestelt. Siin kolm lugemissoovitust Apollo kaupluse raamaturiiulist.

Hinnatud superbäkid Kaire Vilgats ja Dagmar Oja kirjeldavad oma raamatus „Ilusad suured tüdrukud“ avameelselt volüümikate naiste elu ning enese väärtustamist laval ja lava taga.

Kaks maailma: üks glamuurselt särav – Eurovisiooni laululava rambivalguses publiku imetleva tähelepanu keskpunktis; teine – alateadlikud enesehävituslikud käitumismustrid ja hingeline ebakindlus, mis kaitsvate koduseinte vahel varjus.

Kaks naist, Kaire ja Dagmar – üle Eesti kuulsad särtsakad bäkilauljad, volüümikate kehadega hellahingelised naised ja andunud emad, kes on oma naiseliku olemuse ja kaaluka keha aktsepteerimise teekonnal omandanud meedia abil omamoodi ikooni tähenduse.

Rollid elus: särav artist, sensuaalne ja seksikas naine, hea ema, tänulik tütar, ustav sõber, toetav kolleeg. Kuidas selle kõigega väärikalt toime tulla? See on suurte tüdrukute väljakutse enese väärtustamise teekonnal läbi varju – läbi purunenud suhete, söömissõltuvuse, depressiooni, paastu ja eneseteraapia.

See on avameelne lugu kahe silmapaistvalt andeka suure tüdruku eneseotsingutest muusikas ja igapäevaelus.

Margus Vaher, kes on keerukaid teemasid humoorikas võtmes lahanud raamatukaante vahel ka varem, annab sel sügisel paljudele tähtsatele küsimustele vastused raamatus “Aga miks mehed sellised on?”.

Raamat räägib lustlikul moel avameelselt armastusest, seksist, petmisest ja kõigest sellest, millest muidu mehed ei räägi.

Margus kirjeldab oma raamatut lühidalt nii: “Minu ainus eesmärk on aidata naisel meest paremini mõista ja tunnetada. Tema hinge olemust, lihtsust ja õrnust. Ning viisi, kuidas mees elu, naist ja enda eesmärki siin elus lahti mõtestab ning tajub. Et naine rohkem lollide sookollide otsa ei komistaks ja saaks nautida elu sellise jumalannana, nagu ta on ning väärib – sellise mehe kõrval, kellega elu on nagu kirglik tants, mitte aga nagu tagurpidi salto, mis pekki läks.“

Autor annab raamatus vastused tema eelmise kahe raamatu ilmumise järel naistelt saabunud küsimustele meeste kohta. Vastused on vürtsitatud mahlakate näidete, vimpkade ja krõbeda huumoriga.

Marko Jakimenko „Nohik. Otse ja ausalt“ on siiras lugu ühe poisi kujunemisest noormeheks ning sellega kaasnevatest rõõmudest ja valudest.

Äsja Tartu Ülikoolis taani keele ja kirjanduse eriala lõpetanud Marko jaoks on see tema esimene raamat. Nüüdseks 23-aastase noormehena, õnnelikus suhtes ja majanduslikult toimetulevana tunneb autor, et on eluga rahul ning oskab nautida vabadust teha, mida tahab ning suhelda inimestega, kellega tahab – elu on saanud tähenduse ning põhjust on tunda uhkust.

Sama enesekindla ja õnnelikuna paraku Marko end alati tundnud ei ole. Teda on poisieas tõrjutud, ignoreeritud, kiusatud, tema üle on naerdud, teda on laimatud, ähvardatud, sõimatud ja lõputult palju kordi maha tehtud. Lihtsalt seepärast, et ta oli nohik. Marko enda arvates on ta nohik siiamaani kuid oma minevikust palju õppinuna püüab nüüd oma elutarkuse toel kergemaks muuta nende noorte elu, kelle jaoks 1. september on aasta kõige hirmsam päev, sest algab jälle kool.

Selles raamatus räägib noor mees ausalt ja otse, mis asi on koolikiusamine, kuidas selle ajal ennast tuntakse ja mida lapsed tegelikult mõtlevad, kui vanemad neid omast arust õigesti kasvatavad. See on julge ja aus lugu meheks kasvamisest.

Kõiki neid ja paljusid teisi uusi raamtuid saab tulla uudistama Viimsi Keskuse Apollo raamatupoodi. Toekalt lai on raamatute valik Viimsis ka Selveris.